O KNJIŽNICI

OŠ Marina Držića na sadašnjoj lokaciji, Ilijina glavica, započela je s radom 1963., a pretpostavlja se da je školska knjižnica osnovana 1974. otkad se vode knjige inventara. Tijekom svoje povijesti knjižnica je tri puta mijenjala lokaciju unutar školskih zgrada. Izgradnjom nove školske zgrade Male škole 2012. i knjižnica je dobila svoje nove prostore. Prostor knjižnice i čitaonice nalazi se u prizemlju i prostire se na 73 m2.

Knjižnica je opremljena računalom za knjižničara, trima računalima za korisnike, skenerom, pisačem i fotokopirnim strojem. Knjižnica ima oko 560 aktivnih korisnika kojima je na raspolaganju knjižnični fond koji obuhvaća oko 9000 jedinica knjižne građe te osamdesetak jedinica audiovizualne građe. Sva knjižnična građa stručno je obrađena, smještena i dostupna korisnicima za rad u čitaonici ili za posudbu.

Knjižnica je, kao informacijsko i komunikacijsko središte škole, podrška nastavnom procesu te sudjeluje u odgojno-obrazovnom radu i kulturnoj djelatnosti škole. U knjižnici se provode raznovrsne aktivnosti koje su usmjerene prema promicanju knjige i čitanja, samostalnom i istraživačkom učenju te ostvarivanju kulturnih sadržaja.

IZ PRAVILNIKA O RADU  ŠKOLSKE KNIŽNICE

...O KORIŠTENJU KNJIŽNE GRAĐE

Knjižnu građu imaju pravo koristiti svi učenici, učitelji, stručni suradnici i ostali zaposlenici školske ustanove.

U prstorijama knjižnice mora biti red i mir.

Korisnika koji narušava red i mir knjižničar ovlašten je  udaljiti iz prostora školske knjižnice.

Korisnici su dužni čuvati knjižničnu građu od svakoga oštećivanja. Korisnici ne smiju trgati listove, podcrtavati dijelove knjiga, izrezivati slike, prljati knjige i slično. Učenici za koje se to utvrdi odgovorni su za štetu.

...O POSUDBI KNJIŽNIČNE GRAĐE

U školskoj knjižnici odjednom se mogu posuditi najviše 2 knjige na rok od 15 dana. Stručni suradnik knjižničar može produljiti rok posudbe lektirnih djela u slučaju da ima dovoljan broj primjeraka za čitav razredni odjel.

U vrijeme zimskih i proljetnih praznika učenika rok od 15 dana može se produljiti.
Za vrijeme ljetnih praznika knjižnična građa se ne posuđuje jer se provodi pregled te revizija fonda.

Referentna zbirka: enciklopedije, priručnici, rječnici, leksikoni, atlasi i knjižnična građa veće vrijednosti ne mogu se posuđivati izvan prostora školske knjižnice, nego se njima koristi u prostoru školske knjižnice i za vrijeme radnog vremena školske knjižnice.

...POSTUPAK U SLUČAJU OŠTEĆENJA, UNIŠTENJA ILI GUB ITKA

Korisnici su posuđenu knjižničnu građu dužni pravodobno vratiti te čuvati od svakog oštećenja, ne smiju trgati pojedine listove, pisati po njoj ni podcrtavati dijelove knjige, izrezivati slike i slično.

Ako se utvrdi da je korisnik oštetio knjigu za vrijeme posudbe na način da više nije za uporabu ili je knjigu izgubio, dužan je kupiti istu knjigu u zamjenu za oštećenu odnosno izgubljenu knjigu, a u slučaju da knjigu ne može nabaviti, dužan je kupiti drugu knjigu u visini cijene oštećene odnosno izgubljene knjige.

Pravilnik o radu skolske knjiznice.pdf