Osobna karta škole
ŠKOLA S REDOVNIM PROGRAMOM
Broj učenika:
I.-IV. razreda: 188
V.-VIII. razreda: 240
Ukupno: 428
Broj razrednih odjela:
I.-IV. razreda: 12
V.-VIII. razreda: 12
ŠKOLA S POSEBNIM PROGRAMOM
Broj učenika: 38
11 razrednih odjela/skupina
Ukupno učenika: 466
UKUPNO RAZREDNIH ODJELA/ODGOJNIH SKUPINA: 35
DJELATNICI:
- ravnateljica
- stručni suradnici: 5
- učitelji razredne nastave: 16
- učitelji predmetne nastave: 27
- učitelji Škole s posebnim programom: 15
- radni terapeut: 1
- administrativno-tehničko osoblje: 15
- pomoćnici u nastavi: 10
Eko škola od 2002. godine
PROGRAM PO ZA DJECU S POSEBNIM POTREBAMA:
Broj djece vrtićke skupine: 10
DJELATNICI:
- edukacijski rehabilitator
- medicinska sestra
- fizioterapeut
- pedagog
Ravnateljica: Veronika Šmanjak, prof.
Na području grada Dubrovnika postojala je Prva osnovna škola u Gradu, Druga osnovna škola u Gružu i Vježbaonica pri Učiteljskoj školi u Dubrovniku. Zbog sve većega priraštaja učenika u osnovnim škola, javila se potreba za osnivanjem nove škole. Tako se 1. rujna 1955. godine na Pilama u zgradi Učiteljske škole osniva nova Treća osnovna škola. Škola nije imala svoga inventara, već je koristila inventar Učiteljske škole. Imala je 11 odjeljenja (4 niža i 7 viših) i ukupno 357 učenika. Nastavu je izvodilo 13 učitelja i direktor škole.
Idućih godina povećao se broj učenika, odjeljenja i učitelja. Škola se razvijala i usporedno s razvojem rješavali su se i materijalni problemi.
Početkom školske godine 1957./1958. Školi su se pripojila odjeljenja za opće obrazovanje, koja su bila u zgradi Muzičke škole, i nalazila su se u sastavu Škole sve do šk. g. 1962./1963. kada su se odvajila i ušla u sastav Radničkoga sveučilišta.
Od 1. rujna 1959. godine sva odjeljenja Vježbaonice pri Učiteljskoj školi pripajaju se Trećoj osnovnoj školi koja se naglo razvijala, a pojedina odjeljenja preuzela su ulogu vježbaonice tadašnje Učiteljske škole, poslije Pedagoške akademije.
Zbog većega broja odjeljenja i nedostatka školskog prostora nastava se izvodila u tri smjene što je znatno otežavalo kvalitetu nastavnoga procesa. Uslijed toga pokreće se inicijativa za gradnju školske zgrade na Ilijinoj glavici. Radovi su počeli 1962. godine, a 1963. dovršen je prvi trakt školskog objekta.
U novoj školskoj zgradi nastava je počala 7. rujna 1963. i škola je nazvana Osnovna škola „ Nikica Franić“.
Budući da nije nastavljena daljnja izgradnja planiranog drugog trakta, nije bilo dovoljno prostora za izvođenje nastave u novoizgrađenoj školskoj zgradi pa nekoliko odjeljenja ostalo je u zgradi Učiteljske škole.
Škola je školske godine 1964./1965. službeno postala vježbaonica Pedagoške akademije.
Školske godine 1965./1966. Školi su se pripojila odijeljena za djecu s teškoćama u razvoju koja su se dotad nalazila pri Učiteljskoj školi, a iste godine krenulo se i u izgradnju školskih igrališta. Velikoprinos u izgradnji školskih igrališta svojim radom dali su učenici, roditelji i građani s područja Škole.
Dana 4. rujna 1992. na sjednici Skupštine općine Dubrovnik OŠ „Nikica Franić“ promijenila je naziv u Osnovna škola Marina Držića Dubrovnik.
Za Blagdan sv. Vlaha 3. veljače 2003. pri Školi s posebnim programom otvoren je dječji vrtić, jedini u Županiji za djecu s teškoćama u razvoju.
Godine 2001. OŠ Marina Držića ustupa Gradu svoja otvorena igrališta s okolnim zemljištem za izgradnju javne garaže. Grad se obvezao izgraditi školsku sportsku dvoranu, a na krovu garaže urediti otvorena igrališta. Taj projekt realiziran je u svibnju 2008. kada je otvorena nova školska sportska dvorana.
Zgrade Male škole bila je montažna i dotrajala tako da je ona srušena u ljeto 2011. i na njenom mjestu izgrađena je nova školska zgrada koja je otvorena u rujnu 2012.