Početak nastave u ponedjeljak, 25. svibnja
Autor: Administrator , 21. 5. 2020.

Kako je već najavljeno od ponedjeljka, 25. svibnja 2020., počinje redovna nastava u školi za učenike razredne nastave redovne škole i Škole s posebnim programom.

Svi učenici trebaju se uključiti u nastavu u školu, a roditelji čija djeca neće ići u školu, trebaju opravdati izostanak s nastave. Oni će pratiti nastavu u sklopu programa Škola na Trećem s tim da trebaju biti u stalnom kontaktu s razrednicom.

Nastava u školi odvijat će se prema redovnom rasporedu, uključujući i izborne predmete, jedino se neće održavati izvannastavne aktivnosti.

Bit će organiziran i produženi boravak za učenike 1. i 2. razreda, koji su u njega uključeni, na način kako je i dosad bio strukturiran (učenici će imati vrijeme za igru), samo što će se nastojati, koliko je god to moguće, raditi u skladu s Uputama HZJZ-a poštivajući fizičku distancu.

Roditelji neće moći ulaziti u školske zgrade, tako da se informacije za roditelje neće održavati. Svi razgovori s roditeljima odvijat će se telefonskim putem.

Nastava će započinjati u 8 sati za sve učenike s tim da će se učenici prilikom dolska u školu morati držati nekih uputa koje će im reći učiteljice prvi dan dolaska u školu. Svaki razredni odjel imat će svoje mjesto u dvorištu gdje će se okupiti i zajedno s učiteljicom ući u školu kako bi se izbjeglo veće grupiranje učenika.

Škola će se zaključavati u 8 sati i ulazak će biti moguć jedino na poziv.

Sve detaljnije informacije roditelji će dobiti na virtualnim roditeljskim sastancima koji će se održati 22. svibnja 2020. u poslijepodnevnim satima. Točan termin sastanka razrednice će javiti roditeljima.

Ovo su neka od pitanja na koje MZO dalo pojašnjenje:

1. Zašto se u škole vraćaju samo učenici 1. – 4. razreda, a ne svi kad su škole sigurne prema uputama HZJZ-a?

Za početak, kako bi škole mogle osigurati prostorne uvjete koje traži HZJZ, nije moguće vratiti u škole sve učenike i održati nastavu za sve razrede.

Drugi razlog je što učenici razredne nastave teško mogu učiti i stjecati neke temeljne vještine (čitanje, pisanje, crtanje…) bez odrasle osobe i to im se mora osigurati. Uz to, u školi će se izvoditi cijela satnica.

Također, u razrednoj nastavi se radi s manjim brojem učitelja nego u predmetnoj nastavi.

1. Je li povratak u školu obvezan za sve učenike razredne nastave?

Upute HZJZ-a kažu da je škola sigurna za zaposlenike i učenike uz pridržavanje navedenih mjera pa učenici razredne nastave trebaju ići u školu.

Roditelji čija djeca neće ići u školu, kao i inače, trebaju opravdati izostanak s nastave.

Razlozi za nedolazak u školu mogu biti objektivni kao što su: bolest, izmještenost zbog potresa, osnivač ne može brzo osigurati primjeren prijevoz, lokalno žarište (primjer Brač) itd. Također, mogu biti i subjektivne okolnosti poput teško bolesne osobe u kućanstvu i roditelj se boji poslati dijete u školu iako u redovitoj situaciji to ne bi bila opravdana isprika.

Učenici koji će ostati kod kuće imat će priliku još neko vrijeme, dok se ne obradi obvezno gradivo, sudjelovati u mješovitoj nastavi uz pomoć Škole na trećem, ali se prema novim uputama mogu i naknadno uključiti u razredni odjel.