Petsto godina Župe svetoga Andrije
Autor: Branka Capurso, 2. 12. 2011.

Blagdan Sv. Andrije 29. studenoga ove godine je u Župi sv. Andrije osobito svečano obilježen jer se slavilo petsto godina postojanja Župe.

Svečanu misu predvodio je biskup mons. Mate Uzinić uz župnika Sv. Andrije don Joza Njavra. U svečanom misnom slavlju sudjelovali su i drugi svećenici iz obližnjih župa, vjerni župljani, kao i mnogi učenici naše škole.

Ponosimo se našim malim zborom koji je otvorio misu pjesmom o sv. Andriji, a učenica 7. razreda Iva Katarina Barač nadahnuto je interpretirala pjesmu Sveti Andrija.

Dubrovački biskup govorio je o životu sv. Andrije, a spomenuo je i važnost okupljanja župljana svake nedjelje, a ne samo na blagdane poput ovoga.

Župljani su biskupu prinijeli zanimljive simbolične darove.

Svi sudionici sv. mise i uzvanici nakon svečanosti počastili su se u dvorištu crkve sv. Andrije na Pilama.

Naša novinarka, članica Novinarske skupine, postavila je don Jozu Njavru, dugogodišnjem župniku Župe sv. Andrije, nekoliko pitanja.

Koliko godina vodite ovu Župu?

Dvadeset godina i nekoliko mjeseci.

Što možete reći o svojim župljanima?

Ovo je elitna Župa, ovdje su ljudi koji su se tu rađali. U proteklo vrijeme u ovoj je župi kršteno najviše djece.

Kojim  pozitivnim vrijednostima usmjeravate mlade u svojoj Župi?

O tome se sad priča po cijelom svijetu, svi razmišljaju kako pozitivno utjecati na mlade. Brzina ovoga vremena je velika i stalno dolaze neke nove stvari. Jednostavno je teško pratiti mlade jer ne utječemo toliko mi na njih koliko, na primjer, mediji, no trudimo se.

Vidimo da ima aktivnosti u vašoj Crkvi, svaku nedjelju pjeva zbor ,imate vjerne ministrante... Što još reći?

Da, dobro je, ali trebalo bi biti još  bolje. Nažalost nemamo dovoljno prostora.

Naš cilj je naći prostor u kojemu bismo mogli održavati predavanja za mlade i razna druženja.

Matea Pušak i Ana Radović 8.c