Franu želimo puno uspjeha u daljnjim natjecanjima u badmintonu
Autor: Branka Capurso, 13. 3. 2012.

Volim badminton

Fran Galjer, učenik je 8.b razreda naše škole. Uspješno koordinira između škole i sporta. Višestruki je prvak Hrvatske u raznim konkurencijama te ima mnogo značajnih uspjeha i u drugim državama u badmintonu. Počeo je dodavanjem loptice što je preraslo u nešto veće. Kao i u badmintonu, tako i u školi, postiže odlične rezultate. Voli tjelesni i povijest, a na putovanjima rado sluša glazbu.

Tvoj tata je trener badmintona. Je li on imao utjecaj na odabir sporta koji ćeš trenirati?

Imao je utjecaja zato što je on trener, a ja sam s njim često išao na treninge pa sam se tamo počeo igrati lopticom, dodavati, a onda je polako ta zabava prerasla u ozbiljno igranje.

Koje si rezultate do danas ostvario u badmintonu?

Bio sam 9 puta prvak Hrvatske u različitim konkurencijama, na međunarodnim turnirima igrao sam u dva finala u Njemačkoj, jedno u Sloveniji gdje sam još dva puta bio treći. Odnio sam dvije pobjede na turniru u Milanu, igrao finale u Poreču te dva puta zauzeo treća mjesta, bio treći u Luxemburgu, treći u Slovačkoj. Nastupao sam za reprezentaciju do 17 godina prošle godine na Europskom prvenstvu u Portugalu. Osvajač sam kupa Hrvatske pet puta, a tri puta sam osvojio Sportske igre mladih.

U kakvim uvjetima trenirate?

Treniramo u Lazaretima u groznim uvjetima. Kad bismo imali bolje uvjete, daleko više bi mojih vršnjaka treniralo i igralo badminton.

Ti se nisi odlučio promijeniti sport i otići trenirati nešto drugo?

Nisam jer mi u badmintonu dobro ide, rezultati su tu, a budući da volim ovaj sport nikad nisam ni promislio, unatoč svemu, trenirati i igrati neki drugi sport.

Kako uspijevaš uskladiti obveze u školi s treninzima, nastupima na natjecanjima, brojnim putovanjima?

Dobrom koordinacijom između profesora, roditelja i mene. U školi mi izlaze u susret, imaju razumijevanja.

Zahvaljujući badmintonu, posjetio si mnoge zemlje. Koje?

Posjetio sam Njemačku, Švedsku, Sloveniju, Luxemburg, Italiju, Portugal, Slovačku, Češku i Austriju.

Koja su tvoja sljedeća putovanja i natjecanja?

Turnir u Izraelu krajem ovog mjeseca, Italija u travnju, Njemačka u svibnju, Grčka u lipnju, Slovenija u srpnju i nadam se pripremama u olimpijskom centru u Kini, u Šangaju.

Imaš li sportski uzor? Koji je to sportaš ili sportašica?

Sportski uzor mi je danski badmintonaš  Peter Gade zbog načina na koji igra, kojom lakoćom osvaja poene te finti kojima prevari suparnika.

Što ćeš upisati nakon osmoga razreda?

Upisat ću sportsku gimnaziju.

Koji ti je najdraži predmet u školi i zašto?

Najdraži predmeti su mi tjelesni i povijest. Tjelesni zato što volim sve sportove, a povijest mi je zanimljiva.

Slušaš li tijekom putovanja glazbu, čitaš knjigu ili voliš gledati kuda putuješ?

Slušam glazbu, igram igrice i gledam kuda putujem.

Mara Vlašić, 8.c