Zlatno ulje za zlatne generacije
Autor: Branka Capurso, 12. 11. 2012.

Branje maslina  u studenom daje posebno ozračje cijelom našem kraju pa je i u našoj školi zaživjela vrijedna ideja o projektu branja i prerade ploda masline iz maslinika u školskomu dvorištu i edukaciji svih učenika o značaju i važnosti masline u čovjekovu životu.

Uz stručnu pomoć ljudi Vrtlara d.o.o. i udruge „Deša“ učenici su zajedno s učiteljima 8. studenoga volonterskom akcijom Zlatno ulje za zlatne generacije sudjelovali u programu „Volontiraj, budi promjena!“

Započelo je predavanjem Romane Hansal, predstavnice Deše i Zrinke Kesić, Vrtlarove stručnjakinje za zaštitu bilja, za sve učenike u školskoj sportskoj dvorani i prostorima male škole. Govorilo su o velikoj važnosti masline kroz povijest, njenoj dugovječnosti, a posebno je naglašena nutricionistička važnost maslinova ulja za ljudsko zdravlje.

Već u devet sati učenici, dragovoljno uključeni u branje, našli su se okupljeni oko 28 maslina, koliko ih je u dvorištu, prepunih zreloga ploda.

Vrijedne ruke naših učenika, uz budno oko odraslih, punili su vreće maslinama, a učenici koji nisu brali bili su u svojim učionicama i kroz razne sadržaje bavili se temom Maslina.

Oko 13 sati vreće su bile pune, ubralo se 716 kg maslina, a skupina učenika s prof. Franicom Barač odvezli su ih na preradu u Baniće. U večernjim satima sedamdesetak litara ulja već je spremljeno u posude i zadovoljni obavljenim poslom vratili su se u Dubrovnik.

Projekt će se nastaviti organiziranjem raznih aktivnosti i radionica na temu maslina.

Najveća vrijednost projekta je u tome što će se dio ulja pokloniti Domu za djecu i mlađe punoljetne osobe Maslina i Domu za starije i nemoćne osobe u sklopu reda Družbe sestara Službenica Milosrđa Paula Di Rosa koje su udomile naše učenike u vrijeme gradnje nove školske zgrade. Ostali dio ulja koristit će školska kuhinja kako bi se poboljšala prehrana naših učenika. Otud moto projekta Zlatno ulje za zlatne generacije.

Ovaj vrijedni projekt naše škole kao volontersku inicijativu prepoznala je i nagradila s 10000 kuna Nacionalna udruga za razvoj civilnoga društva.

Foto-album branja maslina